Konec zimy a začátek jara nabízí skvělou příležitost, jak si v přírodě nasbírat vitamínové bomby a účinné čistě přírodní léky na široké spektrum zdravotních potíží. Místo drahých potravinových doplňků nebo syntetických léků nabízí matka příroda přesně to, co je v tomto období nejvhodnější, první jarní byliny jsou nabity nejen chlorofylem a kyselinou listovou, ale také vitamínem C a většina z nich pomáhá při léčbě a doléčení respiračních onemocnění, které v zimním období sužují značnou část populace. Čaje, sirupy nebo tinktury z těchto bylin jsou šetrnou přírodní léčbou, ale také dobrou prevencí. Již od poloviny března začínají vyrůstat a vykvétat první divoké byliny. Některé mají krásné barevné květy, jiné jsou zase velmi nenápadné, všechny jsou nenáročné a vyskytují se na nejrůznějších stanovištích – u cest, na stráních, loukách a také na zahradách, kde jsou ale nevítaným plevelem, jsou totiž velmi houževnaté. A tady jsou příklady prvních jarních léčitelů:
POPENEC BŘEČŤANOLISTÝ (HEDERACEA GLECHOMA)
Tuto divokou bylinu jako jednu z mála nenaleznete v žádném obchodě ani e -shopu, můžete ji získat jedině tak, že si ji přírodě nasbíráte. Nelze si ji s splést s jinou rostlinou, má typické drobné fialové kvítky, které se při bližším pozorováním podobají malinkým orchidejím, tvoří velké zelenofialové koberce a typické je také to, že při rozemnutí lístků a květů vydává nevšední, až štiplavou vůni. Popenec břečťanolistý je volbou číslo jedna pro léčbu všech respiračních onemocnění, účinně léčí kašel, astma, záněty průdušek i plic a pomáhá dokonce při tak závažném onemocnění, jako je CHOPN (chronická plicní obstrukční nemoc), kdy dochází k prasknutí plicních sklípků a ztíženému dýchání. Z této byliny můžete vyrobit med, čaj nebo tinkturu a hlavně jej nasbírejte na sušení do zásoby na zimu, bude se skvěle hodit. Má i široké možnosti využití v kuchyni, báječně poslouží jako ozdoba do jarních zeleninových polévek nebo si jej můžete dát na chleba s lučinou nebo jím posypat omeletu, díky vysokému obsahu vitamínu C vás doslova energeticky nakopne.
Z popence břečťanolistého vytvoříte lahodný čaj: přelijte dvě kávové lžičky čerstvé byliny 200 ml vody, nechte louhovat 7 minut, poté přeceďte a popíjejte vlažný dvakrát až třikrát denně, slaďte medem.
„Gundermann (Glechoma hederacea)“ by blumenbiene is licensed under CC BY 2.0 .
PODBĚL OBECNÝ (TUSSILAGO FARFARA)
Tato bylinka vykvétá v březnu jako jedna z prvních, je typická drobnými žlutými kvítky bez listů, můžete ji najít na všech stanovištích, dobře se jí daří také na rumištích nebo v kamenitých půdách. Po odkvětu vyrůstají velké kulaté listy, které jsou díky vysokému obsahu vitamínu C vhodnou složkou do jarních zeleninových salátů. Čaj z květů podbělu je využíván na léčbu kašle, zahlenění – uvolňuje hleny. léčí záněty dýchacích cest, katary, astma. poradí i si i se zánětem pohrudnice. Vyniká silnými protizánětlivými účinky, pomáhá při zánětu žil dolních končetin i při otocích.
„Tussilago farfara whole“ by Kjetil Lenes is licensed under CC BY 2.5 .
VIOLKA VONNÁ (VIOLA ODORATA)
Tato krásná voňavá bylinka vyrůstá počátkem jara na nejrůznějších stanovištích, dobře se jí daří ve smíšených lesích, kde vytváří velké voňavé koberce. Díky účinným bioaktivním látkám skvěle pomáhá při zahlenění a astmatu, je skvělým přírodním antidepresívem, detoxikuje krev, pomáhá při pálení žáhy, zánětu žil, prostaty i žaludku, díky vysokému obsahu rutinu je prevencí aterosklerózy – zpevňuje narušené cévní stěny. Z drobných fialových kvítků si můžete připravit čaj nebo lahodný sirup.
„File:Devon Violets. Viola odorata (33624079715).jpg“ by gailhampshire from Cradley, Malvern, U.K. is licensed under CC BY 2.0 .
PTAČINEC ŽABINEC (STELLARIA MEDIA)
Tento poněkud legrační název přináleží bylince, která je postrachem všech zahrádkářů, je velmi urputným plevelem, ale má vynikající léčivé účinky. Její rozvětvené lodyhy s malými lístky a drobnými bílými květy jsou zásobárnou vitamínů C a E i velkého množství bioaktivních látek, jako jsou třísloviny, hořčiny a saponiny. Právě díky nim upravuje metabolismus, pomáhá při atopickém ekzému, zvyšuje obranyschopnost organismu, má močopudné účinky, je skvělým pomocníkem při rekonvalescenci. Ranní smoothie z 200ml mléka, jednoho banánu a dvou kávových lžiček bylinky vám zajistí výborný start do nového dne.
„Stellaria media – Зірочник середній -Ukraine from Dnipro region – 30 April 2021 – Photo 2“ by Zenon Sych is licensed under CC BY-SA 4.0 .
MEDVĚDÍ ČESNEK (ALLIUM URSINUM)
Sběr listů této byliny od března do května se stal velmi populární a díky jeho účinkům na lidský organismus i velmi prospěšný. Vysoký obsah bioaktivních látek působí blahodárně na kardiovaskulární systém, snižuje krevní tlak, díky vysokému množství vitamínu C posiluje imunitu a tím je dobou prevencí infekčních onemocnění, čistí ledviny i krev, silice v něm obsažené regulují správnou činnost zažívacího traktu, železo podporuje krvetvorbu, pomáhá také účinně při křečových žílách.
„Bärlauch (Allium ursinum)“ by Maggi_94 is licensed under CC BY-NC-ND 2.0 .
Napsat komentář